A tárgyi fejlesztés elvégzésére a Dél-alföldi régióban, a Csongrád-Csanád megyei Szeged-Kiskundorozsma, Domaszék és Zákányszék külterületi részén került sor. A fejlesztéssel érintett terület üzemeltetője az Alsó-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság.
A projekt érintett területe a Duna-Tisza közi Homokhátság keleti lejtőjének déli részén helyezkedik el. A kijelölt fejlesztési területen a természeti és a kultúrkörnyezet a hosszantartó vízhiányok káros következményeivel jelentősen degradálódott. Egyrészt a mintegy 28 000 fős belterületi és 6000 fős külterületi lakosság létfenntartásához elengedhetetlen a kellő mennyiségű szabad felszíni vízkészlet biztosítása, másrészt a természeti értékek fenntartható fejlesztése szempontjából szükséges a hosszútávon kiegyensúlyozott módon igénybe vehető felszíni vízkészlet. A projekt területének szempontjából napjainkban a globális felmelegedés és a klímaváltozással kapcsolatban jelentkező vízhiányok következtében a térség lakosságának megélhetése veszélybe került. A globális felmelegedés következtében a vizes élőhelyek fenntartása nehézségekbe ütközik, hiszen a vízhiányos időszakok is egyre gyakrabban és egyre hosszabb időszakra kiterjedően jelentkeznek. Az elhúzódó aszályos időszakokban a vízi ökoszisztémák élet feltételei is jelentősen leromlanak, minek következtében azok szignifikáns degradációja indul meg. A degradáció csökkenti a terület biodiverzitását. A terület természeti értékeinek fenntartása, fejlesztése a természet-megőrzési feladatok szempontjából meghatározó, továbbá az azokhoz a jövőben kapcsolódó ökoturisztikai fejlesztések jelentősen segíthetik a projekt eredményeinek fenntartását. A tervezett projekt egyrészt csatlakozik a „Vizeink jó kezelése" prioritási tengely célkitűzéseihez, másrészt horizontális hatása révén érvényesül a turisztikai fejlesztésekben és előre jelezhető azokhoz kapcsolódó gazdaságélénkítő hatása is. A homokháti kistérség kiszámítható és fenntartható fejlődése szempontjából elengedhetetlen, hogy a felszíni vízkészletek megtartásán túlmutatóan a hozzáférhető folyami vízkészletekre alapozva további hasznosítható vízkészletek kerüljenek a célterületre. A többlet vízkészlet egyrészt a lakosok megélhetési feltételeinek javulását fogja eredményezi, másrészt a térség biodiverzitásának fokozódását, a vizes élőhelyi ökoszisztémák életfeltételeinek javulását fogják eredményezi. A tervezett beavatkozás a Tisza folyó hasznosítható vízkészletére alapozva szándékozza a Homokháti kistérség felszíni vízpótlását megoldani.
Továbbá, az elmúlt évtizedek során egyre sűrűbben előforduló, rövid idejű, de nagy mennyiségű csapadékok következtében megjelenő villámárvizek is komoly belvízi, vízelvezetési nehézségeket okoznak. A kiépített infrastruktúra a vízpótlás mellett, vízvisszatartásra és vízelvezetésre is alkalmas. A vízpótlási útvonal egy több évtizede meglévő kettősműködésű vízpótló rendszer továbbfejlesztése. A Tisza folyóból, a már meglévő vízkivételi művön történik a folyó vizének beemelése az Algyői-főcsatornába. A vízpótlás első ütemeként számon tartott Algyői-főcsatornát érintő munkálatai az Algyői-főcsatorna vízgyűjtőjének vízpótlása címmel valósultak meg. A vízpótlás útvonala működőképes a 18+800 km szelvényig, melynek folyatása ezen projekt.
A fenti előzményeket követően, mint nyertes Vállalkozó 2019.03.25-én vehettük át a munkaterületet. A munkákat a Homokhátság 2018 Konzorcium végezte, melynek vezető tagja a KÖTIVIÉP’B Kft. A projekt megvalósításában való részvételi arány 50-50 % a HÉB Kft. és a KÖTIVIÉP’B Kft. között. A szükséges előkészítő munkák 2019. szeptemberében indultak.
A tényleges kivitelezési munkálatok 2020. februárban indultak a DN 900-as HOBAS nyomóvezeték építésével, melyet a KÖTIVIÉP’B Kft. saját állománya végzett. A további projektelemek építési munkái is fokozatosan elindultak.
Az ütemtervben foglaltaknak megfelelően 2021. áprilisára elkészült mind a nyolc projektelem kivitelezési munkája. A megépült létesítmények minősítésére vonatkozó tesztek és vizsgálatok elvégzését követően 2021.04.30-án sikeres műszaki átadás-átvételi eljárással zártuk a projektet.
A beruházás során megvalósult projektelemek ismertetése:
Domaszéki szivattyútelep hálózatfejlesztés - Új BHTR állomás
Új Flygt szivattyúk beépítése
DN900 HOBAS nyomóvezeték fektetés
Az elkészült csillapító és vízszintszabályozó műtárgy
Műtárgy a Domaszéki szivattyútelep üzempróbája közben
A Domaszéki-főcsatorna kotrása a 19+900 km szelvényben
Elkészült kotrás a Domaszéki-főcsatorna 20+200 km szelvényében
Az elkészült 6j jelű műtárgy
Az Ivánszéki szivattyútelep kivitelezés közben
Az elkészült Ivánszéki szivattyútelep a felvízi oldalon
Az elkészült Ivánszéki szivattyútelep az alvízi oldalon
A Lódri szivattyútelep szívótér
Lódri szivattyútelep a két kapcsolódó szerelvényaknával
Lódri szivattyútelep a csatorna felől
Töltésépítés kivitelezés közben
Elkészült töltésmagasítás a Domaszéki-főcsatorna 22+100 szelvényben